Satsang w Instytucie Nirmala.pl

Satsang w Instytucie Nirmala.pl

Zapraszamy na Satsang w każdą pierwszą środę miesiąca.

Wstęp jest darmowy. Jedynym warunkiem jest wcześniejszy zapis poprzez e-mail: pmittal1915@gmail.com

Zaczynamy o godzinie 19:30, nie ma określonej godziny zakończenia.

Najbliższe spotkania:

07.12.2022. Temat: „Umysł i geneza emocji”
04.01.2023. Temat: „Karma, czyli dlaczego złe rzeczy spotykają dobrych ludzi”
01.02.2023. Temat: „Relacje – w małżeństwie i nie tylko”
01.03.2023. Temat: „Dharma, Artha, Kama, Moksha – czyli o zrozumieniu swojej ścieżki życiowej”

07.06.2023. Temat: „Jama i Nijama” – początek serii

05.07.2023 Temat: „Nijamy w jodze”

Czym jest SATSANG ?
Satsang to termin sanskrycki wywodzący się z dwóch rdzeni: sat oznaczający „prawdziwy” i sangha oznaczający społeczność lub stowarzyszenie. Satsang także oznacza „towarzystwo mędrców”. Odnosi się do towarzystwa guru lub towarzystwa ze zgromadzeniem ludzi, którzy słuchają i dyskutują o wiedzy duchowej lub odnosi się do gromadzenia się z podobnie myślącymi, podnoszącymi na duchu ludźmi, zwłaszcza tymi na ścieżce duchowej.
Satsang może się składać z cichej medytacji lub intonowanie mantr, wspólne śpiewanie pieśni lub dyskusji duchowej. Wszystkie te elementy mogą być razem lub osobno.

Satsang jest związany z wewnętrzną cechą sattvy (dobroci lub czystości), która jest jedną z trzech gun (przymiotów naturalnych) obok radżasu (namiętności) i tamasu (bezczynności).

W dzisiejszych czasach satsang ewoluował i oznacza każde zgromadzenie, na którym odbywa się duchowa refleksja, dyskusja, medytacja lub nauczanie; na przykład intonowanie w kirtanie lub debata filozoficzna podczas przemówień dharmy.

Ogólnie rzecz biorąc, zgromadzenie satsangowe musi spełniać następujące wymagania:
• Wspólna intencja między członkami grupy
• Kontekst lub temat, aby wywołać duchowy wgląd
• Umowa dotycząca podstawowych zasad
• Satsang w grupie może mieć głęboki wpływ na ego, ponieważ wejście we wspólną przestrzeń wsparcia i jedności zachęca do powstania bezinteresownych emocji.

Satsang może również obejmować czytanie lub słuchanie nauk duchowych przed zastanowieniem się nad ich znaczeniem i przyswojeniem ich w życiu codziennym.

Satsang jest pomocą na jogicznej ścieżce do mokszy (wyzwolenia z cierpienia oraz cyklu śmierci i odrodzenia). Pomaga usunąć negatywne myśli, materialne przywiązania i mentalne przeszkody, które blokują tę ścieżkę. Jako taki, satsang pomaga utrzymać ludzi zaangażowanych w duchowe myśli i utrzymać koncentrację na ich duchowej ścieżce.

Wewnątrz ciebie są niższe i wyższe ja, dwie osobowości. Niższe ja jest ignorantem, a wyższe ja jest pełne wiedzy. Kiedy wewnątrz ciebie odbywa się rozmowa pomiędzy niższym ja a wyższym ja, to jest to satsang.

Nie każdy może przywoływać wyższą jaźń. Większość ludzi znajduje się na tym poziomie, na którym ich jaźń jest wypełniona konfliktami, zamieszaniem i ignorancją. Dlatego w tym czasie potrzebują zewnętrznej osobowości, która będzie reprezentować ich wyższą jaźń. Ponieważ jestem tutaj, aby odpowiedzieć na twoje pytania, reprezentuję twoje wyższe ja. To jest duch satsangu.

Duchowe nauki, którymi dzielimy się podczas satsangu, są wielkim darem. Ale wypowiadane słowa i przekazywana mądrość nie są najważniejsze. I choć słowo satsang oznacza zgromadzenie lub wspólnotę podobnie myślących dusz, chociaż jest to ogromne wsparcie w czyjejś duchowej podróży, ta społeczność, czyli sangha, wciąż nie jest najważniejsza.
Najważniejszą rzeczą w satsangu jesteś ty, a nie zwykłe egoistyczne poczucie siebie, ale tajemnicze przebudzenie, które czyta te słowa. Na tym właśnie polega satsang. Celem zgromadzeń nie jest zapewnienie oddania nauczycielowi duchowemu, zdobycie duchowej wiedzy czy też cieszenie się towarzystwem innych. Celem gromadzenia się w satsangu jest sprowadzenie cię do siebie.

Każda okazja do zgromadzenia się w satsangu jest ogromnym błogosławieństwem, czy to w pokoju pełnym ludzi, czy też w rozmowie jeden na jeden z duchowym mentorem lub przyjacielem. Ilekroć zgromadzi się dwóch lub więcej, następuje skumulowana agregacja tej tajemniczej świadomości, która może sprawić, że Przebudzenie będzie namacalne. Najprawdziwszym darem tego wzmocnienia świadomości jest to, że pokazuje ci, kim naprawdę jesteś. Świadomość to nie tylko doświadczenie, które przychodzi i odchodzi lub które zależy od wielkiego nauczyciela duchowego lub specjalnej grupy ludzi. To jest esencja lub rdzeń ciebie.

Podobne wpisy

error: Treść strony jest chroniona.