Sankalpa

Nowy Rok należy świętować nieprzerwanie do wiosny. Wiosna przynosi radość, wiosna pielęgnuje życie. W przyrodzie to, co jest pod ziemią w miesiącach zimowych, pozostaje chronione, a gdy nadchodzi ciepła wiosna, ziarno rośnie. Trawa może być pod lodem i śniegiem, pozornie martwa, ale kiedy śnieg topnieje i przenika światło słoneczne, zamarznięta, jałowa ziemia nagle staje się zielona.

W Nowy Rok ludzie robią postanowienia. Ziarno, postanowienie, sankalpa, może leżeć pod lodem i śniegiem zimy. Kiedy światło mądrości, światło wiedzy, świeci i usuwa lód i śnieg ignorancji, nasienie może stać się tym, czym ma być.

Należy zrobić sankalpę, należy zasiać w niej ziarno. Tak jak w naturze manifestującego się piękna stworzenia można doświadczyć w roślinie, tak samo możliwości stworzenia można wizualizować zasiając ziarno. Nowe ziarno zapewnia wizję możliwości stworzenia, które są równie pomyślne, podnoszące na duchu, inspirujące i zachęcające jak stworzona, widoczna roślina.

Nasienie, postanowienie, sankalpa musi mieć wpływ na całe twoje życie. Musi stać się częścią ciebie, dopóki nie opuścisz tego ciała, a nie tylko pozostać myślą dnia. W przeciwnym razie mylimy naszą sankalpę z naszymi pragnieniami i marzeniami. Pragnienia i marzenia mogą poprowadzić nas we właściwym kierunku, a także w złym.

Sankalpa musi opierać się na realiach, w których żyjemy. Sankalpa powinna być ukształtowana tak, aby osiągać, dosiągać, prowadzić do doświadczenia zmiany i transformacji. Kiedy słyszysz, czujesz, wiesz lub widzisz coś przyjemnego lub nieprzyjemnego, zauważasz zmianę w swoim umyśle i emocjach. Powinieneś nie tylko zauważyć i doświadczyć, ale także przeżyć tę przemianę. Jeśli kiedykolwiek w przeszłości doświadczyłeś błogości tylko przez jedną sekundę, to doświadczenie to można przedłużyć. Zdobycie zdolności do przedłużania długości doświadczenia jest celem tantry, czy to w formie shaktipat, jogi, stylu życia, myśli, wiary, rytuału czy filozofii.

Podejmij więc postanowienie, które będzie miało daleko idące konsekwencje w twoim życiu oraz dla dobra wszystkich zainteresowanych. Rezolucja powinna wyrażać Twoją kreatywność, współczucie, szczerość i prostotę.

Swami Niranjananda Saraswati

Piyush Mittal

Podobne wpisy

Medytacja przed snem

Medytacja przed snem

Witam, podzielę się dzisiaj z wami jednym z wykładów mojego nauczyciela Swami Niranjanananda Saraswati z serii joga w...

error: Treść strony jest chroniona.