Nasza Misja. Nasz Zespół.


Poznaj każdego z nas bliżej.
Misja Instytutu Jogi i Ajurwedy

Nirmala.pl

Misją Instytut NIRMALA jest propagowanie czystej wiedzy nt. Jogi i Ajurwedy, opartej o źródła pierwotne.

Ajurweda to przede wszystkim najstarszy system medyczny, który powstał ponad 5 tysięcy lat temu w Indiach. Źródłem pisanym Ajurwedy są Wedy. W ostatnich latach Ajurweda w krajach zachodnich jest co raz bardziej znana i kojarzona dzięki masażom takim jak Abhyanga lub pojęciom określającym typ człowieka: Vata, Pitta, Kapha oraz zabiegom Panczakarmy.

Ajurwedyjski system leczenia jest oparty na teorii zachowania równowagi między ciałem, umysłem i duszą (tzn. stanem fizycznym, psychicznym i duchowym). Według Ajurwedy brak równowagi trzech biologicznych energii Doshy: Vata, Pitta, Kapha prowadzi do choroby. A brak równowagi jest skutkiem złej diety, złego trawienia i metabolizmu, złego wydalania, zanieczyszczenia środowiska, stresu, braku snu oraz złego stylu życia itp.

W dzisiejszych czasach Internet nawiązał łączność ze światem zewnętrznym w tak dominujący sposób, że ludzie zapomnieli o Innernetcie (połączeniu między ciałem fizycznym, subtelnym i przyczynowym), co stanowi ich holistyczną tożsamość.

Jest to „ironia modernizacji i rozwoju” podczas ekspansji między łącznością ze światem materialnym, a proporcjonalnym spadkiem łączności z naszym światem wewnętrznym, który sam może przynieść równowagę w zdrowym, szczęśliwym życiu. Drastycznie dominująca praca przy biurku oraz wyposażenie domów w maszyny, ograniczyły aktywność fizyczną organizmu. Nie ma tzw. krytycznego ognia w jamie brzusznej niezbędnego do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Ludzie nie wiedzą o potrzebie życia w zgodzie z prawami natury. Zależność od fast-food’ów i sztucznych przestrzeni dodatkowo osłabia odporność naszego organizmu i blokuje naturalne procesy.

Joga, to dokładny opis człowieka na trzech poziomach: fizycznym, subtelnym i przyczynowym, „kim my jesteśmy”. Natomiast Ajurweda, to instrukcja obsługi człowieka to znaczy jak go używać, pielęgnować, naprawiać, konserwować oraz jak serwisować. Ajurweda jest takim „loginem do ludzkości”. Działania Instytutu Nirmala ukierunkowane są na: Propagowanie wiedzy na temat Jogi i Ajurwedy – w jaki sposób żyć świadomie, w zgodzie i w rytmie natury Prowadzenie badań naukowych opartych o źródła vedyjskie. Wiedza starożytna, uniwersalna, idealna do wykorzystania w dzisiejszych czasach. Poznajcie Nasz Zespół założycieli, bliższych i dalszych współpracowników:



Telefon: +48 508142077

Piyush Mittal

Założyciel
Telefon: +48 500096021

Ritu Mittal

Założycielka
Telefon: +48 725363409

Maja Klamka

Współpraca, Ambasador
Telefon: #

Sugam Mittal

Współpraca
Telefon: #

Małgorzata Miodońska

Współpraca
Telefon: #

Beata Darowska

Współpraca
Telefon: #

Agnieszka Lasota

Współpraca
Telefon: #

Marta Klapetek

Współpraca
Telefon: #

Tomasz Magiera

Współpraca
Telefon: +48 512120579

Magdalena Prokopowicz

Współpraca

Założyciele Instytutu

Awesome Image
Założyciel

Piyush Mittal

Nauczyciel jogi i ajurwedy, wykładowca, inicjator, autor i współautor licznych warsztatów oraz kursów instruktorskich (m.in. na instruktora jogi klasycznej, Konsultanta i Terapeutę Ajurwedy). Jest również współinicjatorem I Konferencji Holistyczne Aspekty Rozwoju Psychofizycznego Dzieci i Młodzieży.

Uczeń mistrza Chandra Mohan Bhandari’ego, mianowanego ambasadorem jogi na świecie (2016), od którego uzyskał duchową wiedzę na temat jogi, medytacji i pranajamy. Mistrz Bhandari to światowej sławy wykładowca jogi i ajurwedy, praktyk, trener i autor; były ambasador Indii w Kambodży, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Polsce i Litwie oraz konsul generalny Indii w Toronto w Kanadzie; stypendysta nauk wedyjskich.

Piyush Mittal od 2017 roku prowadzi i rozwija Nirmala.pl Instytut Jogi i Ajurwedy. Jest autorem kursów zawodowych Holistyczny Terapeuta oraz Konsultant i Terapeuta Ajurwedy. Jest współautorem kursu zawodowego “Manager ds. Dobrostanu Pracowników – Ambasador Jogi”.

Jogę praktykuje od 40 lat, jak sam mówi: „JOGA TO DROGA DO SIEBIE PRZEZ SIEBIE”.

Ma doświadczenie w przekazywaniu głębi indyjskiej sztuki dbania o ciało, umysł i duszę. Zdobywał je między innymi jako organizator ponad 150 warsztatów i kursów (w latach 2012-2022) oraz czterech Międzynarodowych Naukowych Konferencji Jogi i Ajurwedy (w latach 2013-2017), których partnerem było Ministerstwo Jogi, Ajurwedy i Naturoterapii (AYUSH) w Indiach; także jako prezes Centrum Jogi i Ajurwedy im. Bhandari’ego (w latach 2013-2017) oraz Instytutu Jogi i Ajurwedy w Sulisławiu.

Potrafi przystępnie przekazać głęboką wiedzę zawartą w Wedach, Upaniszadach, Bhagawadgicie i Jogasutrach. Posiada zdolność połączenia wiedzy jogi i ajurwedy. Wychodzi z założenia, że joga to opis człowieka ”kim on jest”, natomiast ajurweda stanowi „instrukcję obsługi człowieka”.

Ma za sobą liczne certyfikowane kursy u znanych mistrzów jogi i ajurwedy, uznawanych na całym świecie, m.in. Dr Sunil Kumar Josi, Dr Vasant Lad, Dr Nagendra, Sanghuru, Dr Bruce H. Lipton, Dr Swami Satja Narajana Dasa i wielu innych. Jogi klasycznej i mindfullnes zasięgał od Jaggi Vasudev – Sadhguru. Naucza w przekazie Swami Vivekananda, który stał się jego duchowym guru. Jogi klasycznej również od Chandra Mohan Bhandari, Swami Niranjanada Saraswati, dr H. R. Nagendra. Marma terapię i ajurwedę dzięki dr Sunil Kumar Joshi i dr Vasant Lad oraz (ajurwedę) od Hansaji Yogendra. Mądrość Wedant, Jogasutr, Upaniszad, Bhagawat Gity odbierał od Swami Sarvapriyananda i Swami Tadatmanada. Mimo wielu odbytych nauk nadal nieustannie zgłębia mądrość jogi i ajurwedy, uważa, że to jest jego Svadhyaya.

Współpracował z doktorami Ajurwedy Dhananji Nanayakkar i Kushanem Pathiraną, z którymi przeprowadzał kursy Konsultanta Ajurwedy. Wykładał również mindfulness na studiach podyplomowych „Holistyczne Zarządzanie Kapitałem Ludzkim”. Prowadził zajęcia z jogi i ajurwedy na studiach podyplomowych „Holistyczne Zarządzanie Samorozwojem. Joga i ajurweda dla kadry menadżerskiej” na Politechnice Opolskiej. Od 2020 roku wykładowca w Instytut Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych.
Awesome Image
Założycielka

Ritu Mittal

Dyplomowana terapeutka Ajurwedy (z Kerala Ayurvedic Health Care) oraz technik usług kosmetycznych. Prowadzi własny salon Ajurwedyjski od 12 lat w Kamieńcu Wrocławskim “Ayurweda na urodę”, w którym wykonuje masaże i zabiegi lecznicze, tym samym pomagając ludziom w dążeniu do zdrowia. Praktykująca jogę, prowadzi zajęcia z jogi oraz kursy i szkolenia Ajurwedyjskie. Zorganizowała i przeprowadziła warsztaty z jogi, ajurwedy, gotowania ajurwedyjskiego i indyjskiego. Prowadzi Kurs Zawodowy Konsultant i Terapeuty Ajurwedy w Instytucie Nirmala.pl. Autorka książki kuchni indyjskiej wegetariańskiej “Kurkuma smaki Indii”