Poranna mantra, która odmienia życie

Dzisiaj podzielę się wami inną praktyką Poranną, przeznaczona dla tych którzy poznali moc Mantrowania. Kiedy budzisz się rano, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to jest praktykowanie mantr:

  •  Mahamritunjaya Mantra – jedenaście razy
  •  Gajatri Mantra – jedenaście razy

Dlaczego te mantry powinny być wykonywane rano?

Bo rano mózg jest zrelaksowany, jest po dobrym nocnym odpoczynku. Umysł nie jest wzburzony; jeszcze nie skonfrontowała się z rzeczywistością świata. Jest w spokojnym, zrelaksowanym stanie. Natychmiast po przebudzeniu, zanim wstaniesz z łóżka, usiądź na swoim łóżku. Kiedy to zrobisz, będziesz wiedział, że jesteś senny, nie jesteś w pełni przebudzony. W tym momencie, kiedy nie jesteś ani w pełni przebudzony, ani w pełni śpiący, kiedy jesteś senny, kiedy znajdujesz się pomiędzy snem a jawą, podświadomość jest aktywna.

Na jednym krańcu masz świadomą zdolność, która jest w pełni zaangażowana i zintegrowana z doświadczeniami zmysłowymi. Na drugim krańcu masz zdolność nieświadomości, która jest całkowicie odłączona od doświadczeń zmysłowych. Moc podświadomości znajduje się pośrodku jako łącznik między świadomością a nieświadomością, jako źródło, w którym można wzmocnić umysł, rozwinąć kreatywność i nabyć pozytywności. To właśnie tę podświadomość musisz chronić przed wpływami środowiska zewnętrznego oraz przed negatywnymi i destrukcyjnymi tendencjami.

Zgodnie z filozofią jogi, podświadomość jest siedzibą i źródłem energii mentalnej. To w podświadomości możesz rozwinąć silną siłę woli. Korzystając z podświadomości, możesz zmieniać i modyfikować wzorce zachowań i myśli. Świadomy umysł sam w sobie jest tylko jednostronną świadomością, jednostronną percepcją: ty i świat i to wszystko. To jednostronne połączenie nie pozwala na rozwój siły woli umysłu (bo jest kierowany na obiektów zainteresowania waszych zmysłów).

W nowy rok ludzie składają pozytywne afirmację/postanowienia. Nic nie trwa dłużej niż styczeń. W lutym wracasz do normalnego zachowania i normalnego ja. Wskazuje, że połączenie z waszym środowiskiem i materialnym światem rozprasza zdolności i energie umysłu i nie pozwala na narodziny SANKALPA, afirmacji, ponieważ umysł jest zbyt rozproszony. Zatem świadomy umysł jest umysłem zbędnym, ponieważ oddziałuje tylko ze światem zmysłów. Nie inspiruje do rozwijania innej jakości życia. Umysł nieświadomy jest również niepomocny, ponieważ nie masz do niego dostępu.

Dobry nauczyciel yogi przez Jogę Nidra może uzyskać dostęp do twojej podświadomości. I może zasiać wiele nasion w twojej podświadomości, kiedy mocno będziesz spał i nawet nie będziesz wiedział, co się dzieje.

Swami Niranjanananda Saraswati, pisał o swoim eksperymencie:

Niektóre dzieci moczą łóżko, kiedy śpią w nocy. Inni są słabi i mają nie mają koncentracji w szkole. Pięć do sześciu minut po zaśnięciu, potrząśnij nimi lekko, aby ich oczy otworzyły się i zamknęły. Oznacza to, że znajdują się w stanie pomiędzy czuwaniem, a głębokim snem. Są w połowie snu. W tym czasie powiedz cztery lub pięć sankalp, po dziesięć razy. Zauważysz zmianę za tydzień lub miesiąc. Dziecko żyje z nowym entuzjazmem.

Swami Niranjanananda Saraswati odpowiada: Z potęgi podświadomości zdałem sobie sprawę w wieku jedenastu lat, kiedy w Wielkiej Brytanii musiałem wygłosić wykład dla grupy lekarzy. W noc przed wykładem, kiedy kładłem się spać, miałem sen, w którym wygłaszałem wykład, a kiedy się obudziłem, wszystko, co powiedziałem, było dla mnie bardzo jasne. Zanotowałem to wszystko, słowo po słowie, zdanie po zdaniu, wszystkie punkty. Po tym, jak wygłosiłem wykład do grupy lekarzy, powiedzieli: „Gdzie studiowałeś?” Powiedziałem: „Nie studiowałem”. Powiedzieli: „Mówiłeś o biofeedbacku, nauce, którą w latach siedemdziesiątych wciąż rozwijamy”. Mówiłem o GSR, reakcji skóry galwanicznej, o wpływie asan i pranayamy na serce, które można zaobserwować za pomocą EKG, wpływ medytacji na mózg, który można monitorować za pomocą EEG, a także monitorując fale alfa, beta, theta i delta. Innymi słowy, był to wykład czysto naukowy, który wygłosiłem.

Następnego dnia zacząłem myśleć: „Skąd wzięła się ta wiedza, której do wczoraj nie miałem! Zapytałem Sri Swamidżiego swojego Guru, przy następnej okazji, kiedy mogłem się z nim zobaczyć, a on tylko uśmiechnął się do mnie i powiedział: „To tylko jedna rzecz. O wiele więcej rzeczy wyjdzie na powierzchnię twojego umysłu”. To, ale kiedy dorastałem, zrozumiałem, że zasiał nasiona. Kiedy spałem, mówił o Bhagavad Gicie, historii, matematyce, geografii, fizyce, chemii, literaturze, Upaniszadach i Wedach. Następnego dnia dawał mi książkę do przeczytania i po otwarciu strony myślałem: „Gdzieś to przeczytałem; znam ten temat”. Gdzie to przeczytałem lub kiedy przeczytałem, o tym nie pamiętam. W ten sposób łatwo było mi ogarnąć temat, praktycznie natychmiast. Kiedyś ożywał. To był rezultat, efekt jogi nidra.

Yoga nidra działa na podświadomość. Nawet kiedy praktykujesz jogę nidra, wiele razy doświadczysz, że śpisz ani nie śpisz. Czujesz, że cały czas byłeś przebudzony, ale nie przypominasz sobie instrukcji, które zostały udzielone, od początkowego Hari Om do końcowego Hari Om, ale czujesz, że cały czas byłeś przebudzony. Oznacza to, że instrukcje weszły do podświadomości, ominęły świadomość i weszły do podświadomości.

Kiedy budzisz się rano i podświadomość jest aktywna, podejmij w tym momencie trzy postanowienia, trzy sankalpy. Te postanowienia, te sankalpy, są jak nasiona, które sadzisz w ziemi, a potem o nich zapominasz i pozwalasz nasionom kiełkować naturalnie i spontanicznie. Po zastosowaniu sankalpy nawet o tym nie myśl.

Czas jest ważny, ponieważ podświadomość jest aktywna. W tym czasie dominują fale alfa, a pierwsze wrażenia, które wchodzą do umysłu, określają stan umysłu na resztę dnia. Jeśli wykonujesz mantry po kąpieli, nie ma to sensu; twoje uczucia, emocje i przekonania pojawiają się i tworzą wewnątrz wielkie kogel-mogel.

Pierwsza sankalpa dotyczy zdrowia i dobrego samopoczucia: ma na celu uzyskanie zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i duchowego.

Uczyń sankalpę „będę zdrowym, bogatym i mądrym” i śpiewaj mantrę Mahamritunjaya jedenaście razy, siedząc na łóżku, słyszalnym tylko dla ciebie.

Kiedy ukończysz mantrę Mahamritunjaya, wykonaj kolejną sankalpę, aby zdobyć mądrość i zrozumienie. Każdy może zdobyć wiedzę, ale niewielu zdobywa mądrość i zrozumienie. Te dwie są najwspanialszymi cechami w życiu. Nie zdolność poznania, nie zdolność do intelektualnej kreatywności, ale zdolność rozumienia.

Mądrość i zrozumienie. Po tej sankalpie śpiewaj mantrę Gajatri jedenaście razy.

Ci, którzy wypróbowali tę metodę mantry wczesnym rankiem, odkrywają, że są w stanie pozostać optymistami, pozytywnymi, kreatywnymi i jasnymi przez resztę dnia. Mantry dodają siły umysłowi i działają jak tarcza chroniąca przed wszystkimi negatywnymi wpływami świata zewnętrznego. Utrzymują umysł w spokoju w obliczu zmartwień, stresów i problemów codziennego życia. Pomagają zachować jasność umysłu we wszystkich sytuacjach. Dlatego punkt numer jeden: praktyka dwóch (lub jeśli masz gotowość trzech) mantr. To pierwsza poranna sadhana, pierwsza kapsułka witaminowa, którą przyjmujesz po przebudzeniu.

Piyush Mittal

Nirmala Instytut jogii Ajurwedy

Zainspirowany z wykwadu – Swami Niranjanananda Saraswati

Podobne wpisy

Medytacja przed snem

Medytacja przed snem

Witam, podzielę się dzisiaj z wami jednym z wykładów mojego nauczyciela Swami Niranjanananda Saraswati z serii joga w...

error: Treść strony jest chroniona.