Rudraksha – nasiona o wielkiej mocy

Co to jest Rudraksha, dla czego jest tak wyjątkowy, ile jest rodzajów Rudraksha, dla kogo który Rudraksha, jak je nosić, jak konserwować i czyścić.

Co to jest Rudraksha:

Rudraksha jest ziarnem określonego gatunku drzewa (Elaeocarpus ganitrus), które zwykle rośnie na pewnej wysokości w górach – głównie w regionie Himalajów. Obecnie najczęściej występują w Nepalu, Birmie, Tajlandii lub Indonezji. Rudraksha jest również nazywany „Łzami Śiwy” i istnieje wiele legend związanych z Panem Śiwą, które opisują pochodzenie Rudrakshy. Słowo Rudraksha pochodzi od „Rudra” (imię Śiwy) i „Aksha” oznaczającego łzy.

Rudrakshe są bardzo pomocne w utrzymaniu równowagi fizycznej i psychicznej. Dla poszukiwaczy duchowych wspiera rozwój duchowy. Jego właściwości lecznicze zostały wykorzystane na całym świecie w wielu chorobach fizycznych, psychicznych i psychosomatycznych. W medycynie Ajurwedyjskiej jest używany do obniżania ciśnienia krwi, do uspokajania nerwów. Rudraksha wprowadza pewien spokój i czujność do układu nerwowego.

Wyznawcy śiwaizmu wierzą, że Rudraksha chronią przed negatywnymi energiami. Koraliki Rudraksha tworzą kokon twojej energii. Dla kogoś, kto jest w ciągłym ruchu, Rudraksha jest bardzo dobrym wsparciem, ponieważ tworzy kokon twojej energii. Sytuacja wokół ciebie może nie sprzyjać twojemu rodzajowi energii i nie pozwoli ci się uspokoić. Dzięki Rudrakshy chronisz swoją energię.

Każda kulka Rudraksha zawiera 50,031% węgla, 0,95% azotu, 17,897% wodoru, 30,53% tlenu, a dojrzewanie każdej kulki zajmuje od 15 do 16 lat.

Mala z Rudraksha:

Poszczególne nasiona rudraksha są połączone w malę, zwykle składającą się ze 108 koralików i jednego dodatkowego koralika – bindu. Nasiona są organiczne i zaleca się noszenie ich na sznurku bawełnianym lub jedwabnym zamiast metalowego sznurka. Jeśli metal to można użyć miedzi, srebra lub złota ale Rudraksha muszą być ułożone luźno.

Osoba dorosła nie powinna nosić mala z mniej niż 84 koralikami i bindu. Każda liczba powyżej jest w porządku.

Malę z Rudraksha i Rudrakshę można nosić przez cały czas. Możesz je nawet nosić pod prysznicem, pod warunkiem, że kąpiesz się w zimnej wodzie i nie używasz chemicznego mydła. Szczególnie dobrze jest, aby woda spływała po nim i po twoim ciele. Ale jeśli używasz chemicznych mydeł i ciepłej wody, stają się kruche i po pewnym czasie pęka, więc najlepiej unikać noszenia ich w takich momentach.

Koraliki Rudraksha są używane jako najskuteczniejsze w praktyce Japa Jogi: Beej Mantra jest powtarzana na głos lub mentalnie 108 razy dziennie, licząc na sznurku Rudraksha i jednocześnie poddając się nieskończonej, wszechprzenikającej obecności Pana Shivy.

Uważa się, że nasiona Rudraksha mają właściwości wpływające na czakry. Posiadają właściwości elektromagnetyczne, które magazynują energię, która aktywuje określone czakry. Oczyszczanie i równoważenie czakr poprzez Rudraksha przynosi korzyści podobne do jogicznych technik pranajamy, praktyki asan i medytacji.

Zarówno pojedyncze Rudraksha jak i Mala z Rudraksha kupisz w sklepie: www.Indyjskie-Produkty.pl

Kto może nosić Rudrakshę:

Rudrakshę może nosić każdy, bez względu na płeć, pochodzenie kulturowe, etniczne, geograficzne czy religijne. Przeznaczone są dla osób na każdym etapie życia, niezależnie od stanu psychicznego i fizycznego. Może być noszony przez dzieci, studentów, osoby starsze i chore z wieloma korzyściami.

Dla konkretnej osoby w konkretnym celu musi być wybrany odpowiedni rodzaj Rudraksha. Ale są też Rudraksza uniwersalne, które może nosić każdy od 14 roku życia, bez konsultacji. Są to Rudraksha pięciotwarzowe, nazywane też Rudraksha panchmukhi.

Rozmiar nasiona nie ma znaczenia, mniejsze lub większe Rudraksha są tej samej jakości, jest to tylko kwestia wygody. Mniejsze kosztują więcej, ponieważ Rudrakszy nie zrywa się z drzewa, czeka się, aż upadnie sama. Spadnie dopiero wtedy, gdy jest w pełni dojrzała. Tak więc znacznie trudniej jest trafić na mniejsze koraliki, dlatego kosztują więcej. Nie różnią się jednak właściwościami.

Jak Konserwować nową Rudraksha:

Aby konserwować nowe koraliki Rudraksha, zanurz je w ghee (masło klarowane) na 24 godziny, a następnie w pełnotłustym mleku na dodatkowe 24 godziny. Umyj koraliki wodą i wytrzyj czystą szmatką. Nie myj ich mydłem ani żadnym środkiem czyszczącym.

Do namaczania najlepiej używać misek szklanych lub drewnianych. Alternatywnie można użyć złotych lub srebrnych misek, jeśli są dostępne. Podczas konserwowania ważne jest, aby nie używać miedzianych misek, ponieważ ghee i mleko mogą reagować na miedź. Nie używamy plastiku ani do namaczania ani do przechowywania.

Na skutek konserwacji kolor Rudrakszy może ulec zmianie i jest to zupełnie normalne, ponieważ są to naturalne koraliki. Jest również normalne, że podczas konserwowania może pojawić się jakiś inny kolor. Konserwowanie należy przeprowadzać co sześć miesięcy.

Rudrakshę można pokryć wibhuti jako ostatnim etapem konserwacji, aby pomóc w usunięciu nadmiaru oleju. Aby to zrobić, weź trochę wibhuti w dłoń i delikatnie obtocz w niej Rudrakszę. Rudrakshy nie należy przed tym myć wodą ani mydłem. Wibhuti należy nakładać na Rudrakszę bezpośrednio po wyjęciu jej z mleka.

Ghee należy wyrzucić po konserwacji, nie możesz go użyć do regeneracji następnym razem lub do gotowania. Można używać ewentualnie jako olej w lampionie oliwnym.

Inne ważne informacje:

Nie powinieneś dzielić się swoją Rudrakshą z nikim innym, ponieważ Rudraksha dostosowuje się do użytkownika.

Jeśli musisz zdejmować Rudraksha lub Mala podczas praktyki asan to, najlepiej przechowywać Rudrakszę w jedwabnej lub bawełnianej tkaninie.

Rudraksze mają z natury określoną jakość, dlatego ważne jest, aby nosić je na ciele w sposób, który traktuje Rudrakszę z szacunkiem i troską. Rudrakszy nie należy nosić jak biżuterii i odkładać na bok. Kiedy ktoś decyduje się nosić Rudrakszę, powinna stać się jego częścią.

Popękane koraliki na Rudraksha mala powinny zostać usunięte, ponieważ ich energia ulegnie zmianie i może nie sprzyjać noszącemu. Poszczególne koraliki nie muszą być wymieniane, o ile całkowita liczba koralików na mali wynosi 84 plus bindu dla osób w wieku 14 lat lub starszych. Każda liczba powyżej jest w porządku dla osób, które ukończyły 14 lat.

Aby usunąć popękane koraliki, malę można otworzyć i ponownie naciągnąć. Podczas ponownego nawlekania każdy koralik może pełnić rolę bindu – nie musi to być ten, który był pierwotnie używany.

źródło: internet
źródło: internet
źródło: internet
źródło: internet

Różne rodzaje Rudraksha:

Istnieją różne rodzaje nasion Rudraksha, różniące się liczbą rowków na powierzchni. Od ilości rowków na nasionku podajemy liczbę twarzy. Liczba twarzy, które może mieć koralik, waha się od 1 do 21 twarzy. Są używane do różnych celów, niektóre mają bardzo silne działania, więc nierozsądne byłoby po prostu kupić je w sklepie i nosić go przy ciele. Noszenie niewłaściwego typu Rudraksha może zakłócić życie.

Istnieją Rudraksha z ponad 22 pionowymi liniami, ale są one niezwykle rzadkie, a ich właściwości nie zostały jeszcze dobrze zbadane.

Ek Mukhi Rudraksha – Rudraksha 1-twarzowa:

źródło: internet
 • Rządzący Bóg: Shiva
 • Rządząca Planeta: Wszystkie
 • Beeja Mantra:  Om Namah Shivaya

Wiele osób chce nosić Ek Mukhi, które ma tylko jedną twarz, ponieważ jest bardzo potężne. My mamy wiele twarzy (osobowości), a jeśli nie zrobimy z tym porządku i będziemy nosić Ek Mukhi Rudraksha, to będziemy mieć kłopoty. Najpierw trzeba mieć jedną spójną osobowość, tak samą przy wszystkich i przed lustrem. W Indiach mówi się, że jeśli nosisz Ek Mukhi, z powodu głębokiego rozwoju duchowego opuścisz rodzinę w ciągu dwunastu dni. Niezależnie od tego, czy opuszczasz rodzinę, czy nie, problem polega na tym, że wytworzy ona energię w taki sposób, że będziesz chciał być sam.

Ek Mukhi Rudraksha jest rządzony przez samego Pana Shivę i jest korzystny dla osiągnięcia wyższej świadomości. Ek Mukhi Rudraksha ma zdolność zniszczenia wszystkich grzechów i poprowadzenia do mokszy (wyjścia z kręgu Samskary), wzniesienia świadomości do absolutnej świadomości boskości.

2 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 2-twarzowy:

źródło: internet
 • Rządzący Bóg: Ardhanareshwar
 • Rządząca Planeta: Księżyc
 • Beeja Mantra: Om Namah

Reprezentuje dwa obrazy Shivy i Shakti. W ten sposób, aby osoba nosząca była pobłogosławiona jednością i harmonią. Symbolizuje związek Guru-Shishya, rodziców-dzieci, męża-żony. Utrzymuje jedność w związku, powinien być noszony zarówno przez męża, jak i żonę.

Usuwa negatywne elementy na poziomie duchowym. Na poziomie mentalnym leczy niestabilność emocjonalną, uwalnia strach, niepewność, przynosi wewnętrzne szczęście i spełnienie.

3 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 3-twarzowy:

źródło: internet
 • Rządzący Bóg: Agni
 • Rządząca planeta: słońce
 • Beeja Mantra: Om Kleem Namah

Trzy Mukhi Rudraksha pomaga osobie uwolnić się z niewoli przeszłych narodzin, karm związanych z jego ścieżką, a następnie utorować drogę do sukcesu opartego na karmie jego obecnego życia.

Noszący 3 Mukhi Rudraksha nie wpada w kolejny cykl życia. Oznacza to, że osiąga mokszę po obecnym życiu.

Na poziomie mentalnym, osoba nosząca jest podniesiona z niskiej samooceny, aby móc wznieść się do oświeconej czystej jaźni. Na poziomie fizycznym leczy dolegliwości żołądkowe i wątrobowe.

4 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 4-twarzowy:

źródło: internet
 • Rządzący Bóg: Brihaspati
 • Rządząca planeta: Jowisz
 • Beeja Mantra: Om Hreem Namah

4 Mukhi Rudraksha jest dla tych, którzy szukają mocy wiedzy i kreatywności, ponieważ noszenie Rudrakshy poprawia moc umysłową, moc głosu, dowcip, inteligencję.

5 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 5-twarzowy:

źródło: internet
 • Rządzący Bóg: Rudra Kalagni
 • Rządząca planeta: Jowisz
 • Beeja Mantra: Om Hreem Namah

Pięciotwarzowe Rudraksha (Panchmukhi) są bezpieczne i korzystne dla wszystkich – mężczyzny, kobiety i dzieci od 14 roku życia. Wspiera ogólne dobre samopoczucie, zdrowie i wolność. Obniża ciśnienie krwi, uspokaja nerwy i zapewnia pewien spokój i czujność w układzie nerwowym. Ten rodzaj Rudraksha jest najczęściej używany podczas intonowania mantr, ponieważ pomaga łatwiej połączyć się z łaską Shivy.

6 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 6-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Kartikeya
 • Rządząca planeta: Mars
 • Beeja Mantra: Om Hreem Hoom Namah

Symbolizuje stabilność i uspokaja planetę Mars. Noszący zostaje wzmocniony siłą woli i skupieniem, gdy uwalnia się od mentalnego letargu, niestabilności emocjonalnej.

Dzieci poniżej 14 roku życia mogą nosić właśnie koraliki o sześciu twarzach. Pomoże im się to uspokoić i bardziej skoncentrować a przede wszystkim pomoże otrzymać odpowiedni rodzaj uwagi od osoby dorosłej.

7 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 7-twarzowy:

 • Rządzący Bóg: Laxmi
 • Rządzące planety: Wenus
 • Beeja Mantra: Om Hoom Namah

Symbolizuje zdrowie, bogactwo i nowe możliwości. Dla osób cierpiących na niedole finansowe i związane z szczęściem.

8 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 8-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Ganesh
 • Rządzące planety: Ketu
 • Beeja Mantra: Om Hoom Namah

Ma moc eliminowania przeszkód, zła na drodze do sukcesu. Osoba, która go nosi będzie pobłogosławiona wiedzą, mądrością i bogactwem.

9 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 9-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Durga
 • Rządzące planety: Rahu
 • Beeja Mantra: Om Hreem Hoom Namah

9 Mukhi Rudraksha symbolizuje energię, moc, dynamizm, nieustraszoność.

Przynosi dwie rzeczy: Bhogha – światowe wygody i pragnienie spełnienia oraz Moksha – wyzwolenie z Samskary.

10 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 10-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Kryszna
 • Rządzące planety: wszystkie
 • Beeja Mantra: Om Hreem Namah Namah

10 mukhi Rudraksha symbolizuje wieczny pokój. Noszący jest chroniony przed negatywnymi energiami przez tarczę Rudrakshy. Jest również noszony w celu uzyskania sukcesu w sprawach sądowych, umowach o nieruchomości, długach i innych stratach.

Teksty mówią, że jest to jeden z najpotężniejszych Rudrakshas, ​​który może zniwelować negatywny wpływ wszystkich planet.

11 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 11-twarzowy:

 • Panujący Bóg: 11 Rudras
 • Rządzące planety: wszystkie
 • Beeja Mantra: Om Hreem Hoom Namah

Ma zdolność do poprawy wysokiego poziomu świadomości, boskiej świadomości, mądrości, właściwego osądu, kontroli nad zmysłami, słownictwa, nieustraszoności, sukcesu i przygody.

12 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 12-twarzowy:

 • Rządzący Bóg: Słońce
 • Rządzące planety: Słońce
 • Beeja Mantra: Om Kraum Ksaum Raum Namah

Dotyczy głównie przywódców, ponieważ noszący uzyskuje cechy słońca: rządzi w blasku, blasku i mocy. Pomaga także uwolnić się od stresu, gniewu, zmartwień, podejrzeń i niskiej samooceny.

Użytkownik jest pobłogosławiony motywacją do działania.

13 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 13-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Kamadeva 
 • Rządzące planety: Wenus
 • Beeja Mantra: Om Hreem Namah

Rudraksha z korzyścią dla ziemskich pragnień. Ma moc przyciągania z hipnotyczną mocą Vashikarana dla użytkownika. Podnosi także energię Kundalini i budzi wielu Siddhi (Siddhi to osoba obdarzona nadnaturalnymi umiejętnościami na skutek duchowej praktyki).

14 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 14-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Hanuman
 • Rządzące planety: Mars
 • Beeja Mantra: Om Namah

14 Mukhi Rudraksha jest znany jako Deva mani lub najcenniejszy boski klejnot. Symbolizuje zwięzłość, silną siłę woli i odwagę, cechy Hanumana. Według astrologii wedyjskiej 14 Mukhi Rudraksha jest największym obrońcą negatywnych skutków Marsa i uspokaja „Mangal Dosha”.

15 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 15-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Pashupatinath
 • Rządząca planeta: Merkury
 • Beeja Mantra: Om Hreem Namah

15 Mukhi Rudraksha, leczy czakrę serca. Uwalnia od smutku, depresji, samotności i innych chorób związanych z sercem. Noszenie tego Rudraksha wyzwala osobę z przywiązań materialnych i kieruje ku zdobywaniu wiedzy. Dodaje mocy twórczej.

16 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 16-twarzowy: 

źródło: internet
 • Panujący Bóg: Mahamrityunjaya Shiva
 • Rządząca planeta: Moon
 • Beeja Mantra: Om Hreem Hoom Namah

Na poziomie fizycznym ma moc leczenia różnych chorób, wyzwalania strachu i niepewności. Chroni przed chorobą.

Na poziomie duchowym uwalnia człowieka od strachu przed śmiercią. Na poziomie energii chroni ludzi przed negatywnymi ludźmi i negatywnymi energiami. Idealny dla osób, które boją się utraty bliskiej osoby, strachu przed utratą imienia lub sławy, utraty wiary w siebie lub w Boga, śmierci lub koszmarów sennych.

Noszenie 16 Mukhi Rudraksha jest równoznaczne z intonowaniem mantry Mahamritunjaya 125 000 razy każdego dnia. Mówi się również, że nawet Pan Yama (bóg śmierci) odwraca się od osoby noszącej 16 Mukhi Rudraksha.

17 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 17-twarzowy:

źródło: internet
źródło: internet
 • Panujący Bóg: Katyani Devi
 • Rządząca planeta: Saturn
 • Beeja Mantra: Om Hreem Hoom Hoom Namah

Noszący 17 Mukhi Rudraksha jest błogosławiony owocami Artha, Dharma, Kama i Moksha.

Jest szczególnie korzystny dla liderów projektów, biznesmenów, liderów politycznych, którzy pragną rozwoju kariery i szczęścia.

Uwalnia także od strat, smutku, chorób i innych lęków, Inne pragnienia, takie jak potomstwo, dobrobyt, zdobycie partnera życiowego są spełnione przez noszenie tego 17 Mukhi Rudraksha.

18 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 18-twarzowy:

źródło: internet
źródło: internet
 • Panujący Bóg: Bhumi Devi
 • Rządząca planeta: Ziemia
 • Beeja Mantra: Om Hreem Shreem Vasudhaye Swaha

Jest pobłogosławiony przez boską żonę Pana Wisznu, Bhumi Devi. Jest uważany za jeden z najpotężniejszych Rudraksha stworzonu dla dobrobytu. Osoba nosząca jest obdarzona zdrowiem, inteligencją, dobrobytem.

Bhumi reprezentuje matkę ziemię. Zatem osoba nosząca jej Rudraksha toruje drogę do sukcesu w biznesie, bogactwie, kupna ziemi i innych transakcji.

19 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 19-twarzowy:

 • Panujący Bóg: Narayana
 • Rządząca planeta: Merkury
 • Beeja Mantra: || Om Vam Vishnave Sheershayane Swaha

Użytkownik tego Rudraksha będzie miał wszystko – bogactwo, sukces, zdrowie, obfitość. Ma również na celu przyciągnięcie idealnego partnera życiowego.

20 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 20-twarzowy:

źródło: internet
 • Panujący Bóg: Brahma
 • Rządząca planeta: Ziemia
 • Beeja Mantra: || Rudrarupaye Kalpante Namastubhyam Trimurtaye ||

Ma on na celu zdobycie boskiej wiedzy o stworzeniu, nauce, sztuce i muzyce. Noszenie go zwiększa kreatywność, wiedzę i intelekt. Jest to najbardziej odpowiedni dla tych, którzy chcą działać na rzecz ludzkości.

21 Mukhi Rudraksha – Rudraksha 21-twarzowy:

źródło: internet
źródło: internet
 • Panujący Bóg: Kubera
 • Rządząca planeta: Ziemia
 • Beeja Mantra: Om Yakshaya Kuberaya Vaishravanaya, Dhan Dhanyadhipataye, Dhan Dhanya Srimdhim mein Dapya Dapya Swaha

Jest to jeden z najrzadszych spośród wszystkich Rudrakshas i jest rządzony przez Kubera, pana bogactwa. Jest także właścicielem tytułu „króla całego świata”, „króla królów” (Rajaraja), „dawcy bogactwa” (Dhanada), „władcy bogactw” i „najbogatszej dewy”.

Usuwa wszelkiego rodzaju choroby. Działanie tego Rudraksha obejmuje także ochronę przed złymi energiami. Rudraksha nadaje się również dla podróżników, ponieważ Kubera jest znany jako strażnik podróżników.

Ganesh Rudraksha:

źródło: internet
źródło: internet
 • Panujący Bóg: Ganesh
 • Beeja Mantra: Om Hoom Namah

Wystający fragment Rudkaksha wygląda jak twarz Ganesha, dlatego nazywany jest Ganesh Rudraksha. Zapewnia noszącemu doskonałość w każdym aspekcie życia.

Garbh Gauri Rudraksha:

źródło: internet
 • Panujący Bóg: Parvati i Ganesh
 • Rządząca planeta: słońce
 • Beeja Mantra: Om Trimurti Devaya Namah

Jest także jednym z najrzadszych Rudrakshas i jest znany też pod nazwą Trijuti. Reprezentuje wszystkie trzy aspekty Boga: Brahmę, Wisznu i Śiwę.

Osoba nosząca otrzymuje moc do wielkich osiągnięć. Jest najbardziej odpowiedni dla liderów, kierowników projektów i poszukiwaczy duchowych.

Gauri-Shankar Rudraksha:

źródło: internet
 • Panujący Bóg: Shiva i Parvati
 • Rządząca planeta: słońce
 • Beeja Mantra: Om Shree Gauri Shankaraya Namah

Są to koraliki, które wyglądają jak dwa połączone ze sobą koraliki i mogą być noszone przez każdego powyżej 14 roku życia.

Gauri-Shankar aktywuje i zapewnia równowagę między Ida, a Pingala. Wierzy się, że przynosi ogólny dobrobyt. Przy czym dobrobyt niekoniecznie musi oznaczać pieniądze. Może przyjść na wiele sposobów. Możesz nie posiadać majątku, ale nadal dobrze prosperować w swoim życiu. Jeśli jesteś osobą zrównoważoną i rozsądnie funkcjonujesz w życiu, doświadczysz dobrobytu. Dzieje się tak, gdy energie działają dobrze.

Gauri Shankar Rudraksha znany jest z tego, że otwiera czakrę Hrit Padma i dostosowuje wewnętrzną duszę do Uniwersalnej Miłości.

Nadaje się również do medytacji, harmonizacji relacji z partnerami, a także przyciągania odpowiedniego partnera życiowego dzięki łasce Shivy i Shakti.

Połączenie Gauri Shankar z Panchmukhi Rudraksha w Mala

Gauri Shankar Rudraksha jest często razem z metalową pętlą przeznaczoną do przywiązania do końca Panchmukhi mala lub do łatwego przywiązania do jedwabnej nici, złotego lub srebrnego łańcuszka. Dodając Gauri Shankar do Panchmukhi mala, ważne jest, aby pozostawić bindu na miejscu; Gauri Shankar można dodać jako dodatkowy koralik poniżej bindu. Bindu jest ważne, ponieważ zapewnia, że ​​przepływ energii w Mali nie jest kołowy. Jeśli stanie się kołowy, może powodować zawroty głowy u niektórych osób.

Podobne wpisy

error: Treść strony jest chroniona.