image1

Yog i Ayurved - Nauki o Holistycznym życiu

Słowo "Jog" oznacza obecnie fizyczne postawy i ćwiczenia oddechowe dla większości ludzi. Kilku nauczycieli Yogi wprowadziło własne innowacje w tych praktykach i otrzymało chwytliwe imiona. Ci, którzy nie są zaznajomieni z tą nauką, oczywiście wpadają w zakłopotanie i nie są pewni, za kim powini podążać. Problem polega oczywiście na braku właściwej oceny tych dwóch nauk wedyjskich. Od tysięcy lat istniał łańcuch sławnych jogich guru i żaden z nich nigdy nie twierdził, że jest autorem tej wiedzy i jej praktyki. Obie te nauki muszą być postrzegane jako podstawowe zasady holistycznego życia, które zapewnia dobre zdrowie ciała i zdrowy stan psychiczny oraz pokoju i szczęścia. Cała nauka Jog jest skodyfikowana w Patanjali Yogsutra, a podstawową przyczyną wszystkich cierpień jest pewien stopień nieznajomości tego problemu.

Wiedza jest zarówno mocą, jak i bogactwem, co widać także w rozwijających się branżach wiedzy. Ale Wiedza nie ma żadnej formy, zapachu, smaku, dotyku ani dźwięku, co oznacza, że ​​nie może być monitorowana przez pięć zmysłów. Wiedza nie ma wagi ani materii. Jeśli zdobędziesz więcej wiedzy, nie zwiększysz swojej wagi. W rzeczywistości, im bogatszym jesteśmy w wiedzę, tym lżejszym czujemy. Kamień staje się jaśniejszy i lżejszy, gdy rzeźbi się w piękne przedmioty. Ludzie szukają Boga w rzeźbionych figurach, ale rzeźbiarz zamienia kamienie w Bogów i Boginie. Ostateczną wiedzą jest Bóg, ponieważ nic nie istnieje poza Bogiem.

Yatha Pinde Tatha Brahmande, co oznacza ciało jest taki sam jest Wszechświat. Tak więc poznanie budowy i działania twojego ciała pomaga zrozumieć tajemnice całego wszechświata.

Trzy maszyny – robot kuchenne, samochód i komputer - które korzystamy na co dzień , mogą pomóc nam zrozumieć budowę naszego ciała, różne narządy i ich działanie.

Żyjemy w epoce napędzonym przez technologię. Internet, technologia cyfrowa, telefony komórkowe, środki masowego przekazu itp. Kontrolują nasze życie, zarządzają naszym czasem i zasobami, pieniędzmi itp., ale czy naprawdę znamy faktyczny podmiot który zarządza każdym naszym działaniem?

50 lat temu, życie poruszało się  w wolnym tempie, jedliśmy i spaliśmy normalnie rytmie, wykonaliśmy dużo pracy fizycznej na co dzień, nawet 20 lat wstecz technologia cyfrowa aż tak nie zawładnęła naszym życie, to wszystko dało nam o wiele więcej satysfakcji i zadowolenie. Nie byliśmy tak zabiegani i w stresie. Czy teraz naprawdę jesteśmy lepsi i bardziej zadowoleni mając taki komfortu życiu, niż wcześniej, kiedy było ich mniej?

Dziś życie bez komputerów, Internetu i telefonów komórkowych jest nie do pomyślenia. Ale czy technologia pomogła? W jakim stopniu niewłaściwe wykorzystanie technologii i zasobów zepsuło nasze życie osobiste, relacje lub doprowadziło do marnowania ograniczonych zasobów? Wystarczy pomyśleć o marnowaniu czasu na telefony komórkowe przez nasze dzieci, a nawet starszych bez końca plotkując o sprawach bez wyjścia? Czy więc obwiniamy technologię lub użytkownika? Technologia Cię nie zawodzi, ale robi to Ignorancja użytkownika.

Musimy więc wzmocnić użytkownika za pomocą INNERNETU. Ale większość ludzi nie ma o tym pojęcia.

Czym jest Innernet? To najpotężniejsze medium, które pozwala wydostać się z każdego możliwego kryzysu.

Najpierw zadajmy pytanie: Jaki jest najbardziej zautomatyzowany zakład produkcyjny, który korzysta z najbardziej zaawansowanej technologii i jest zasilany automatycznie przez całą dobę, przez cały rok i rok po roku? Bez wątpienia jest to ludzkie ciało. To w istocie nic więcej niż zakład produkcyjny. Czy kiedykolwiek myślałeś o tym w ten sposób? Jeśli nie, porównajmy ciało z działaniem samochodu i zobaczmy, czy potrafimy zrozumieć działanie naszego ciała!

Jedna krytyczna Prawda Podstawowa, którą każdy musi zrozumieć, to "Szczęście nie jest w szczęściu". Znamy tylko te rodzaje szczęścia, które są rejestrowane przez nasze zmysły - pięć zmysłów percepcji i pięć zmysłów działania - ale są one tymczasowe. Nie trwają wiecznie, ale tylko tak długo, jak długo cieszymy się zmysłowymi zadośćuczynieniami, a potem wyładowują nas w smutkach lub cierpieniach.

Zdrowie ciała zależy od stylu życia. Terminowe przyjmowanie świeżej i zdrowej żywności z umiarem, wodą, zdrowym snem i skutecznym wyrzucaniem odpadów z ciała ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizmu, ponieważ organizm składa się głównie z pożywienia, wody i powietrza. Nasze ciała ma dziewięć drzwi - dwoje uszu, dwoje oczu, dwa nozdrza, jedno usta, jeden organ płciowy i jeden organ wydalniczy. Jeśli możemy zapewnić, że wszystkie te drzwi są zarządzane w taki sposób, że tylko właściwe i potrzebne rzeczy dostają się do ciała i szkodliwe wydalone, wówczas nasze ciało jest zdrowe.

Trzy poziomy życia: na poziomie fizycznym, subtelnym poziomie ciała (składającym się z Umysłu, Intelektu, Pamięci i Ego) i poziomem Przyczynowym (świadomość / dusza). Wiemy już o życiu na poziomie fizycznym. Rozważmy pozostałe dwa poziomy życia, które również bezpośrednio wpływają na zdrowie ciała. Mamy pewne doświadczenie ciała subtelnego, ale niewiele wiemy o przyczynowym poziomie życia.

Czy kiedykolwiek myślałeś, że jemy również z uszami, oczami i nosem? Nawet skóra i język nie działają inaczej. Tak więc, zmysły percepcji wykonują subtelne działania, których doświadczamy, nawet jeśli nie widzimy subtelnych działań. Informacje zebrane przez zmysły są odbierane przez umysł i przekazywane do intelektu, który z kolei odsyła je do pamięci, aby pomóc w analizie lub przechowywaniu. Pamięć jest bankiem wiedzy dla Ego, a każda myśl powstająca z pamięci jest wynikiem impulsu z Ego i dlatego Ego jest wykonawcą, ale pamięć można porównać do płaszczyzny Przyczyn, w której działanie faktycznie inicjuje w formie myśli. . W ten sposób pamięć inicjuje także same działania w zależności od intensywności i pilności zgromadzonej w nim wiedzy, aktywując intelekt, który z kolei je ocenia, a następnie kieruje umysłem, a następnie kieruje odpowiem zmysłem/zmysłami. Prawdziwa walka jest pomiędzy normalnymi zainteresowanie zmysłów i przeciwnymi kierunkami od ich ostatecznego kontrolera, Ego wzmocnionego pamięcią. Podstawa wiedzy jednostki przechowywanej w pamięci i zarządzana przez dualność jego intelektu jako procesora i umysłu jako nośnika jest krytyczną instrumentacją ciała, a nauka Yog pomaga trenować i dostrajać ten proces. Najlepiej zrozumieć to porównując ciało subtelne z działaniem komputera. Rozważ zmysły jako klawiaturę, umysł jako monitor, intelekt jako procesor, pamięć jako dysk twardy oraz wiedzę i doświadczenie przechowywane w pamięci jako oprogramowanie i dane przechowywane na dysku twardym.

Nauka jog zaczyna się od subtelnego ciała, które bezpośrednio reguluje fizyczne ciało. Pierwsze pięć członów Ashtang Yog, a mianowicie. Yam, Niyam, Asan, Pranayam i Pratyahar zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dostroić fizyczne i subtelne ciała tak, aby indywidualny Innernet mógł osiągnąć maksymalny poziom. Oznacza to, że subtelne ciało jest precyzyjnie dostrojone, a następnie dba o ciało fizyczne. Definicja Yog nie mówi o fizycznych pozycjach, lecz o Zarządzaniu Myśli. Dzieje się tak, ponieważ nic nie dzieje się bez wywoływania Myśli z Twojej pamięci. Dlatego Sage Patanjali, autor Yog Sutras, definiuje Yog jako sztukę zarządzania myślami, aby pozostać w spokojnym stanie ("Yogah Chittavritti Nirodah"). Ostatnie trzy kończyny Ashtang Yog, a mianowicie. Dharna, Dhyan i Samadhi zajmują się zarządzaniem procesem myślenia. Zaczyna się od Pranayam, a następnie przechodzi do medytacji.

Medytacja jest podstawą nauki Jog. Jest to panaceum na zarządzanie myślami, które z kolei może zająć się wszystkimi poziomami stresu. Co to jest stres i jak Jog realizuje zarządzanie stresem poprzez medytację? Każda kwestia, która wymyka się natychmiastowemu rozwiązaniu, może stać się przyczyną stresu, o ile dana osoba nie zostanie przeszkolona, ​​aby świadomie umieszczać wszystkie takie problemy na odwrocie w pamięci, wiedząc, że podejmowane są odpowiednie środki, aby uzyskać ostateczną odpowiedź przy najbliższej okazji. Jednostka stale sobie przypomina, że ​​nie ma sensu, aby podkreślić problem, o którym nie ma natychmiastowej odpowiedzi.

Dlaczego stres powoduje problemy zdrowotne? Stres angażuje umysł przez cały czas i uniemożliwia mu nadzorowanie istotnej automatyzacji ciała. Bez udziału umysłu, auto-impulsy nie są przekazywane do danej części ciała do wykonania. Tak więc, wytwarzanie niezbędnych leków, które gruczoły dokrewne w ciele wyzwalają na podstawie otrzymywania auto-impulsów, zostają zakłócone i powodują problemy zdrowotne w odpowiednim czasie po przekroczeniu limitu.

Czym jest Prana? Jak to działa? Czy różni się od oddychania? Jaka jest różnica między Pranayam i Prana? W jaki sposób sygnały auto poruszają się w ciele? Prana różni się od oddechu. To energia życiowa lub prąd w ciele sprawia, że ​​każda komórka żyje. Pranayam pomaga poprawić oddychanie i jednocześnie zapewnia przepływ energii przez siedem czakr w ciele.

Dlaczego mamy dwa nozdrza? Dlaczego nie tylko jeden, jak usta? Oba nozdrza mają wdychać energie Słońca (prawe nozdrze) i Księżyca (lewe nozdrze), z których pierwsza oznacza ogrzewanie, a druga energię chłodzącą. Mamy wysoce przewodowe ciało - łącznie 727,2 milionów nerwów, dzięki którym Ego łączy się z resztą ciała i kontroluje zintegrowane życie jednostki. Prana płynie do każdej komórki w ciele poprzez sieć nerwów.

Jakie są pięć Prana i ich odpowiednie funkcje? Są to Pan (trawienie, oddychanie), Apan (usuwają wszystkie odpady z ciała), Bajan (wchłaniają wszystkie składniki odżywcze i dostarczają całe ciało we krwi), Saman (ustanawiają komunikację między Ego a resztą ciała) i Udan (kontroluje mózg aktywność i śmierć, przenosi duszę do następnego celu) i pełnią funkcje życiowe w ciele, jak wskazano w nawiasach powyżej.

Kolejną bardzo ważną kwestią do zrozumienia jest świadomość - co to właściwie jest? Ma dwa składniki: wiedzę przechowywaną w komórkach pamięci w mózgu i Ego. Te dwie kombinacje tworzą Świadomość. Tak jak wydajność komputera jest określana przez jego parametry fizyczne dysku twardego i oprogramowanie na nich załadowane, świadomość jednostki jest tak dobra, jak wiedza przechowywana w komórkach pamięci. Komponent wiedzy całkowicie różni się od komórek pamięci i chociaż nie możemy wiele zmienić, aby zmienić stan komórek pamięci, możemy zdecydowanie zrobić wiele, aby zaktualizować komponent wiedzy przechowywany na nich. Dlatego stan Świadomości jest wprost proporcjonalny do stanu wiedzy Chitta lub pamięci.

Tak więc, to jest nasza zintegrowana rzeczywistość i jeśli możemy być naszymi własnymi mistrzami, znamy dokładnie kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że nie mamy żadnych problemów zdrowotnych, ale jeśli tak, to znamy również sposób radzenia sobie z nimi . Jest to inicjacja, jaką otrzymujemy dzięki połączonej wiedzy nauk Ajurwedy i Jogi

 

Źródło: Wykłady YOGGURU C.M.BHANDARI,

przełożył Piyush Mittal
WWW.NIRMALA.PL

Galeria

Dane kontaktowe

Piyush Mittal
Telefon: 508 142 077
Email: pmittal1915@gmail.com

Instytut Jogi i Ajurwedy – Nirmala
ul. Cichy Kącik 1, Kamieniec Wrocławski

Dołącz do naszego Newsletter-a

Zapisz się, aby otrzymywać
najnowsze informacje