image1

Większość ludzi w dzisiejszych czasach w Jodze pociąga przekonanie, że pomoże im ona odzyskać zdrowe ciało. Większość terapeutów jogi uważa również, że pozycje jogi są głównymi czynnikami wpływającymi na zdrowie ciała. Ale prawda jest taka, że ​​zdrowie ciała zależy przede wszystkim od prawidłowego żywienia i właściwego snu. Jest to główny powód, dla którego kładziony jest nacisk na taki styl życia, aby ludzie mogli przynajmniej zapewnić sobie odpowiedni czas posiłków i snu. Następnie muszą znać proces, w którym codzienne spożycie żywności, wody i powietrza pomaga w wytwarzaniu wszystkich siedmiu elementów - odżywiania krwi, mięśni, tkanki tłuszczowej, kości, szpiku kostnego i energii rozrodczej – czyli bieżących potrzeb organizmu.

Postawy jogiczne są wysoce naukowymi ćwiczeniami ciała, które zapewniają doskonałą koordynację oddechu i umysłu z ciałem, zapewniając pełną elastyczność i prawidłowy metabolizm. Jeśli są ćwiczone w doskonałym rytmie, zapewniają ciągłą zmienność rytmu serca oraz aktywność mózgu w celu koordynowania funkcji wszystkich narządów w ciele i wystarczającą intensywność ognia we krwi, aby przetworzyć siedmioetapową formację ciała wspomnianą powyżej.

Dla osób starszych, które nie są w stanie ćwiczyć wielu postaw ciała, proste ruchy zginania stawów z głębszym rytmicznym oddechem dają takie same rezultaty, jak w przypadku postaw Yogi. Odczuwają oni ogromną satysfakcję i zadowolenie. Już po pierwszej sesji w wyniku skoordynowanego zginania stawów, poprawia się krążenie krwi poprzez zmienność rytmu serca i zwiększa aktywność mózgu dzięki wymuszonemu rytmowi głębokiego oddychania podczas zginania stawów.

Należy pamiętać, że odpowiedni ogień brzucha jest podstawową cechą prawidłowego zdrowia ciała. Styl życia zorientowany na wygodę obniża ten ogień, a siedmiostopniowy proces trawienia zostaje zahamowany na czwartym etapie tłuszczowym przy braku wystarczającej intensywności ognia brzucha. Właśnie dlatego treningi jogi są najbardziej naukowym sposobem intensyfikacji tego brzusznego ognia poprzez głębsze oddychanie przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności mózgu i serca.

Niewiele osób rozumie naturalną zdolność organizmu do utrzymania doskonałego zdrowia. Naturalne zdolności autonomiczne różnych narządów mogą kolidować jednak ze stylem życia i myśleniem zorientowanym tylko na przyjemność i zadowolenie. Jeśli ludzie przestrzegają naturalnych praw ciała zgodnie z codziennymi i sezonowymi prawami Natury (Dincharya i Ritucharya) i utrzymują wymagany poziom ognia w jamie brzusznej, swobodny przepływ krwi i komunikację nerwową z mózgiem wszystkich części ciała, mogą być pewni, że ciało samo będzie dążyć do naturalnego stanu zdrowia.

~Źródło: Wykłady YOGGURU C.M.BHANDARI, przełożył Piyush Mittal

Galeria

Dane kontaktowe

Piyush Mittal
Telefon: 508 142 077
Email: pmittal1915@gmail.com

Instytut Jogi i Ajurwedy – Nirmala
ul. Cichy Kącik 1, Kamieniec Wrocławski

Dołącz do naszego Newsletter-a

Zapisz się, aby otrzymywać
najnowsze informacje